Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Fałszowana dokumentacja techniczna dla SpaceX. Prokurator stawia zarzuty

Ilustracja: SpaceX via flickr.com
Ilustracja: SpaceX via flickr.com

Dnia 22 maja br. biuro prokuratora dystryktu Wschodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych poinformowało o aresztowaniu i postawieniu zarzutów wobec Jamesa Smalley’a dotyczących fałszowania raportów z inspekcji kosmicznej infrastruktury technicznej. Grożąca oskarżonemu kara to 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości 250.000 USD.

Prowadzący postępowanie w sprawie asystent prokuratora Richard A. Resnick, stwierdził, że zgodnie z aktem oskarżenia, oskarżony był inżynierem ds. zapewnienia jakości w przedsiębiorstwie PMI Industries, LLC, które pracowało w projektach kosmicznych m.in. SpaceX i innych wykonawców Departamentu Obrony.

Smalley, który został zatrudniony w PMI 6 marca 2017 roku, pracował nad zamówieniami realizowanymi dla SpaceX. Dochodzenie wykazało, że w czasie pełnienia swoich obowiązków służbowych miał on sfałszować co najmniej 38 raportów z kontroli części zamówionych przez SpaceX do budowy rakiet kosmicznych Falcon 9 i Falcon Heavy. W toku dochodzenia zidentyfikowano również co najmniej 76 pojedynczych elementów, które bądź to zostały negatywnie ocenione podczas kontroli, bądź też nigdy nie były kontrolowane, a mimo to przekazano je do SpaceX. Części te miały następnie zostać wykorzystane na potrzeby realizacji przynajmniej 10 misji dla amerykańskiej administracji, w tym siedmiu dla NASA i dwóch dla Sił Powietrznych USA.

Z komunikatu biura prokuratora wynika, że firma SpaceX zakończyła z PMI współpracę, której wartość szacowano na około 200.000 USD miesięcznie. Samo zaś PMI miało następnie zakończyć swoją działalność.

James P. Kennedy Jr, prokurator dystryktu Wschodniej Wirginii, komentując postawienie zarzutów i aresztowanie pracownika PMI, powiedział, że sukces amerykańskiego programu kosmicznego zależy nie tylko od amerykańskiej pomysłowości, ale także od amerykańskiej uczciwości. Natomiast wszystkie osoby, które dopuszczają się oszustw względem NASA, Sił Powietrznych USA oraz współpracujących z nimi podmiotów komercyjnych, jak SpaceX, będą bezwzględnie i sukcesywnie pociągane do odpowiedzialności.

Należy zaznaczyć, że fakt postawienia zarzutów przez prokuratora wobec Jamesa Smalley’a nie przesądza, czy rzeczywiście dopuścił się on zarzucanych mu czynów. Kwestia ta będzie stanowić przedmiot postępowania sądowego.

Komentarze