Reklama

Rynek globalny

Emiraty pomogą NASA w budowie stacji Gateway

Ilustracja: NASA [nasa.gov]
Ilustracja: NASA [nasa.gov]

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą w stworzeniu stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Kraj ten odpowiedzialny będzie za dostarczenie jednego z kluczowych modułów dla stacji „Gateway”, czyli projektu realizowanego w ramach programu Artemis.

Reklama

NASA planuje stworzyć pierwszą w historii ludzkości stację kosmiczną, która będzie orbitować wokół naturalnego satelity Ziemi. Chodzi o stację „Gateway”, która ma pomóc przyszłym astronautom w księżycowych wyprawach (program Artemis). Pod koniec ubiegłego tygodnia, 7 stycznia br., NASA poinformowała, ze Zjednoczone Emiraty Arabskie pomogą w tym celu. Centrum Muhammada bin Raszida z Dubaju (MBRSC) dostarczy moduł śluzy powietrznej dla powstającej stacji.

Reklama
Reklama

Dodatkowo, w ramach ogłoszonej umowy obywatel Emiratów Arabskich weźmie udział w jednej z przyszłych misji programu Artemis, i tym samym zagości na stacji Gateway.To ekscytujący moment dla międzynarodowej współpracy w kosmosie i przyszłości eksploracji kosmosu przez człowieka!” - oznajmił w swoim oficjalnym oświadczeniu Bill Nelson, Administrator NASA.Dostarczenie śluzy dla Gateway przez ZEA pozwoli astronautom na prowadzenie przełomowych badań naukowych w kosmosie i przygotowanie się do wysłania ludzkości na Marsa”. - dodał.

W komunikacie czytamy także, że oprócz samego modułu, Emiraty Arabskie zapewnią wsparcie inżynieryjne dla późniejszego funkcjonowania obiektu. Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy przypadek współpracy USA i ZEA w zakresie kosmicznych przedsięwzięć. Przypomnijmy, że częścią załogi misji Crew-6 był Sultan Al-Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki temu stał się on drugim obywatelem ZEA, który wziął udział w misji kosmicznej i pierwszym, który został długoterminowym członkiem załogi ISS.

Czytaj też

Nie należy także zapominać, że w 2020 r. Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie były jednymi z pierwszych sygnatariuszy porozumienia Artemis Accords, które liczy obecnie ponad 30 członków, w tym Polskę. Jest to porozumienie ustanowione przez NASA, w koordynacji z Departamentem Stanu USA, które ustanawia ramy współpracy w zakresie cywilnych badań i pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstaw międzynarodowego prawa kosmicznego.

Od lat NASA pracuje nad stworzeniem stacji przesiadkowej dla astronautów lecących z Ziemi na Księżyc w ramach programu Artemis. Gateway będzie potrzebna dopiero od misji Artemis IV, którą planowano na 2028 r., natomiast z obecnego harmonogramu wynika, że będzie to ciężkie do realizacji w tym terminie. Według informacji podanych kilka miesięcy temu przez NASA, pierwsze elementy stacji mają zostać zintegrowane na Ziemi, a następnie wyniesione na orbitę nie wcześniej niż w 2025 r. przy pomocy systemu Falcon Heavy.

Autor. NASA

Obecnie jesteśmy po misji Artemis I, która zakończyła się 11 grudnia 2022 r. Miała ona na celu przede wszystkim przeprowadzenie lotnych testów systemu nośnego Space Launch System (SLS) i kapsuły Orion przed przyjęciem pierwszych astronautów na pokład, co ma nastąpić w listopadzie br., w ramach misji Artemis II. Będzie ona polegać na obleceniu Księżyca przez czterech astronautów na wysokości ok. 9 tys km nad jego powierzchnią, a następnie bezpieczny powrót na naszą planetę.

Czytaj też

Dopiero misja Artemis III zakłada załogowe lądowanie na powierzchni Księżyca, lecz do tego niezbędny będzie system nośny Starship oraz lądownik księżycowy, czyli Starship HLS (Humand Landing System). Na ten moment Starship nie doleciał do orbity w żadnym ze swoich lotów testowych, ale ostatnia próba pokazała, że firma SpaceX poczyniła spore postępy w przygotowaniach rakiety, która miałaby wysłać ludzi na Srebrny Glob w okolicach 2027 r. , choć do tej daty także wielu ekspertów ma spore wątpliwości.

Źródło: NASA/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze