Reklama

Rynek globalny

ESA Broker - perspektywy na transfer technologii i matchmaking

Autor. ESA Broker

7 grudnia w Brain Embassy w Warszawie odbędzie się wydarzenie, podczas którego przedstawiciele wysokotechnologicznych przedsiębiorstw z sektora kosmicznego spotkają się z reprezentantami innych branż, by rozmawiać o możliwościach współpracy. Spotkanie to organizowane jest pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach działań ESA Broker i będzie okazją do nawiązania nowych kontaktów, dzielenia się doświadczeniami, a także dołączania do sesji matchmakingowej, gdzie firmy będą miały szansę znaleźć partnerów do współpracy w zakresie transferu technologii. To nie tylko okazja do korzyści finansowych, ale również do wzajemnej inspiracji i rozwoju.

Reklama

Brokerzy technologii kosmicznych ESA stawiają sobie za cel skuteczne rozwiązywanie problemów przedsiębiorstw poprzez odpowiednie adaptowanie na ich potrzeby zaawansowanych rozwiązań stworzonych już wcześniej dla branży kosmicznej. Temu właśnie przyświecają idee stojące za programem ESA Broker, który wspiera i promuje Europejska Agencja Kosmiczna. Decydenci z ESA działają tutaj zgodnie z zasadą, że każde euro zainwestowane „w kosmos” zwraca się wielokrotnie. W tym duchu transfer sprawdzonych technologii kosmicznych poza branżę skutecznie pobudza całą gospodarkę.

Reklama

Podczas wydarzenia, które odbędzie się 7 grudnia w Warszawie, uczestnicy będą mogli spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami ESA. Z kolei od ekspertów i brokerów będą mogli dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcia mogą oczekiwać przy okazji transferu technologii oraz zdobędą szeroką wiedzę na temat inicjatyw takich jak ESA OSIP czy ESA Spark Funding. 

Czytaj też

Organizatorzy zamierzają pomóc zainteresowanym firmom w przygotowaniu się do pozyskania grantów ze źródeł Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), umożliwiających opracowanie studium wykonalności, analizę rynku oraz technologii, zbudowanie prototypu i komercjalizację nowych technologii. W ramach działań ESA Broker planowane jest uruchomienie środków finansowych w wysokości do 1.000.000 PLN na transfer technologii. Środki zostaną uruchomione w pierwszym kwartale 2024 roku.

Reklama

Aby umożliwić skuteczny transfer technologii, organizatorzy wydarzenia zaplanowali sesję matchmakingową. Jej głównym celem będzie połączenie firm z różnych sektorów – tych, które szukają nowych rozwiązań (biorców technologii), z tymi, które posiadają zaawansowane rozwiązania kosmiczne (firmami kosmicznymi – dawcami technologii). Transfer sprawdzonych technologii kosmicznych pozwoli przedsiębiorstwom w zupełnie nowy sposób spojrzeć na różne wyzwania, na przykład logistyczne.

Czytaj też

Wśród firm kosmicznych, które wezmą udział w matchmakingu znajdują się takie podmioty jak specjalizujący się w robotyce kosmicznej PIAP Space, ITTI zajmująca się oprogramowaniem dla zastosowań kosmicznych oraz Astrotectonic monitorująca aktywność sejsmiczną na podstawie promieniowania kosmicznego.

Ponadto udział swój zapowiadają m. in.: WiRan, Arobs Polska oraz Scanway. Satelita STAR VIBE tej ostatniej spółki od kilku miesięcy z powodzeniem realizuje swoją misję na niskiej orbicie okołoziemskiej. Grono specjalistów z zakresu technologii kosmicznych jest bardzo szerokie, dlatego tym bardziej zapraszamy firmy spoza sektora kosmicznego do udziału w wydarzeniu, by poznać możliwości rozwoju swojego przedsiębiorstwa.

Czytaj też

Inicjatywa ESA Broker doskonale pokazuje, że wykorzystanie technologii kosmicznych nie jest ideą z pogranicza fantastyki naukowej, lecz ma miejsce codziennie,  z ogromną korzyścią dla bezpieczeństwa i gospodarki. Przemysł kosmiczny jest przy tym niezwykle mocno innowacyjny i wymaga międzynarodowej współpracy. Jego rozwój wpisuje się w strategię transformacji cyfrowej firmowaną przez Komisję Europejską.

7 grudnia w Warszawie uczestnicy wydarzenia dowiedzą się także jak działa program inkubatora ESA BIC, z powodzeniem zaimplementowany już w Polsce. Jest to doskonała ścieżka inkubacyjna dla startupów, które mogą liczyć na wsparcie finansowe i mentoringowe.

Czytaj też

Spotkanie odbędzie się w godzinach 9.30-17.00 w Brain Embassy przy ulicy Postępu 15 w Warszawie. Jego organizatorami są Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. To właśnie te trzy podmioty tworzą konsorcjum realizujące projekt ESA Broker w naszym kraju.

Formularz z zapisami na wydarzenie dostępny jest na stronie internetowej. Firmy zainteresowane udziałem w sesji matchmakingowej zachęcamy do wcześniejszego rejestrowania w celu zapewnienia sobie możliwości spotkania z przedstawicielami sektora kosmicznego.

Źródło: Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!