Reklama

SATELITY

Ariane 5 z powodzeniem wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne [WIDEO]

Fot. Arianespace
Fot. Arianespace

Europejska rakieta nośna wystartowała z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Dostarczyła w przestrzeń kosmiczną dwa urządzenia komunikacyjne przeznaczone na orbitę geostacjonarną.

Rakieta nośna Ariane 5 wzbiła się z Kourou w czwartek 5 kwietnia br. o godzinie 23:34 CEST. Jej misja potrwała 33 minuty.

Pierwszy z wystrzelonych satelitów do ważący nieco ponad 5,3 t japoński Superbird-8/DSN-1. Jest to satelita dual-use, przeznaczony tak do użytku cywilnego, jak i dla wojska. Jego operatorem jest Sky Perfect JSAT. Na GEO zajmie on pozycję 162º E.

Drugi z satelitów wyniesionych w misji VA242 systemu nośnego Ariane 5 to Hylas-4 o masie 4050 kg. Powstał na platformie satelitarnej od Orbital ATK dla operatora Avanti Communications. Będzie świadczył usługi telekomunikacyjne dla Europy i Afryki. Kierowany jest na slot 33,5º W na orbicie geostacjonarnej.

Przewidywany okres eksploatacji dla każdego z pary wyniesionych satelitów wynosi po około 15 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!