Reklama

Komunikacja

SpaceX wysłało na orbitę kolejne Starlinki drugiej generacji

Autor. SpaceX

SpaceX przeprowadziło kolejną misję mającą na celu wyniesienie nowych urządzeń satelitarnych budowanej konstelacji komunikacji internetowej Starlink. Lot orbitalny został wykonany za pomocą systemu nośnego Falcon 9, który z powodzeniem dostarczył 22 satelity drugiej generacji w wersji V2 Mini na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Reklama

W poniedziałek (tj. 10 lipca br.) nad ranem czasu polskiego firma SpaceX przeprowadziła pomyślne wystrzelenie kolejnych satelitów Starlink drugiej generacji w wersji mini. Misja o oznaczeniu Starlink Group 6-5 została wykonana przy użyciu sytemu nośnego Falcon 9, który wystartował z wyrzutni SLC-40, znajdującej się na terenie kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Urządzenia zostały pomyślnie dostarczone na wstępną niską orbitę okołoziemską.

Reklama
Reklama

Pierwszy stopień Falcona po zrealizowaniu swojego zadania powrócił na ziemię, lądując na autonomicznej platformie należącej do SpaceX o nazwie "Just Read the Instructions" ok. 9 min po starcie. Warto zaznaczyć, że dolny stopień rakiety (o numerze 1058) został wykorzystany już do 16 misji, co jest niewątpliwym rekordem. Wcześniej brał udział m.in. w misjach typu ride&share "Transporter", wyniósł pierwszych astronautów na pokładzie Falcona 9 w kapsule Crew Dragon Endeavour (Demo-2), zrealizował dziesięć wyniesień Starlinków oraz pomógł w misjach cargo na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Czytaj też

Najnowszy lot dotyczył wspomnianych satelitów Starlink drugiej generacji w wersji mini. W ramach misji Starlink Group 6-5 na pokładzie rakiety znalazły się 22 urządzenia, z których każde ma masę ok. 800 kg. Nowe jednostki to znacznie większe i cięższe statki w porównaniu do wysyłanej wersji V1.5. Dysponują także prawie czterokrotnie większą przepustowością, ale należy pamiętać, że wersja V2 mini jest przejściową wersją, która poprzedza wprowadzenie pełnowymiarowych satelitów V2, do których wynoszenia będzie potrzebny obecnie rozwijany, potężny system nośny Starship.

Autor. SpaceX via Twitter

Opisywana misja zwiększyła łączną liczbę wyniesionych Starlinków do 4768 jednostek (liczba ta obejmuje prototypy, niedziałające satelity oraz wycofane z eksploatacji urządzenia, które nie należą już do konstelacji), z czego nieco ponad 4400 jest nadal aktywnych na orbicie. Przypomnijmy, że superkonstelacja Starlink ma zapewnić globalny dostęp do szybkiego Internetu, zwłaszcza w miejscach, które dotąd były odcięte od dostępu do tradycyjnych połączeń internetowych. SpaceX otrzymało zgodę od Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wystrzelenie 12 tys. satelitów konstelacji Starlink oraz wystąpiła do międzynarodowych regulatorów o pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 30 tys.

Czytaj też

Firma uzyskała także zgodę od Federalnej Komisji Łączności w czerwcu ubiegłego roku, aby rozpocząć oferowanie łączności Starlink dla klientów mobilnych. Dotychczas usługi koncentrowały się na klientach stacjonarnych, takich jak domy czy firmy. Spółka ogłosiła także w lipcu 2022, że będzie oferować swój internet dla klientów morskich oraz dla niektórych linii lotniczych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!