Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: tragiczne skutki tornada w USA
Wieczorem, 24 marca br. przez amerykańskie stany Mississippi i Alabama przetoczyły się potężne burze, które spowodowały liczne tornada. W wyniku katastrofy w Stanach Zjednoczonych zginęło co najmniej 26 osób, wśród których największą liczbę odnotowano w Mississippi. Oprócz informacji ze strony władz lokalnych, w sieci pojawiły się także zdjęcia satelitarne pokazujące skalę zniszczeń.
Około godziny 20 czasu lokalnego, 24 marca br. w amerykańskich stanach Mississippi i Alabama pojawiły się doniesienia o licznych i potężnych tornadach, które spowodowały śmieć co najmniej 26 osób. Według danych National Weather Service, tego dnia w obu stanach odnotowano 20 zgłoszeń o tornadach. Szczególnie silne pojawiło się około godziny 20:00 czasu lokalnego, kiedy gwałtowne tornado uderzyło w pobliżu granicy Mississippi z Luizjaną, pozostawiając po sobie połamane drzewa, zniszczone budynki oraz przewróconą miejską wieżę ciśnień. Według informacji podanych przez NASA Earth Observatory, omawiane tornado osiągnęło prędkość 274 km/h i przetoczyło się przez około 97 km na północny wschód i trwało ponad godzinę.
Niedługo potem kolejne tornado pojawiło się w pobliżu Black Hawk w stanie Mississippi, w odległości około 90 km północny-wschód od Rolling Fork. Tutaj skala katastrofy było nieco mniejsza, natomiast również pochłonęła dużą część infrastruktury, demolowało domy i zrywało linie energetyczne z maksymalną prędkością wiatru 241 km/h. Tornado przetoczyło się przez trasę o długości 47 km na wschód przez Winonę, a następnie zakończyło się w pobliżu Kilmichael.
Czytaj też
Według informacji podanych chwilę po katastrofie, w wyniku tornad w stanie Mississippi zginęło co najmniej 25 osób, natomiast w sąsiedniej Alabamie odnotowano jeden zgon. Głos w sprawie zabrał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który nazwał zdjęcia z Mississippi „rozdzierającymi serce" i zaoferował pełne wsparcie rządu federalnego w następstwie burzy.
Czytaj też
Na obszarze dotkniętym tornadami został ogłoszony stan wyjątkowy oraz rozmieszczono służby federalne w celu pomocy w ratowaniu i reagowaniu w niektórych z najbardziej dotkniętych miast. Lokalne i stanowe zespoły ratunkowe zostały rozmieszczone z dnia na dzień, a zasoby były dostępne dla ofiar dotkniętych niszczycielską pogodą, natomiast według podawanych informacji straty były tak wielkie, że na początku nie było wiadomo czym zając się najpierw.
Część z danych satelitarnych zostało zapewnione przez prywatną firmę Maxar Technologies, czyli jednego z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie. Informacje tego typu stanowią niezwykle ważny instrument dla użytkowników cywilnych i rządowych, służąc głównie w obszarze zarządzania kryzysowego - w sytuacjach zagrożenia katastrofami naturalnymi bądź tymi wywołanymi przez człowieka.