Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: trumna z ciałem Elżbiety II w drodze do Westminster Hall

Autor. Katie Chan/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Satelitarne zobrazowania pozwalają na uchwycenie wielu ważnych wydarzeń z nieco innej niż zwykle perspektywy. Bez wątpienia do takich należą przygotowania do pogrzebu Elżbiety II, brytyjskiej królowej, która zmarła przed paroma dniami. Jeden z satelitów Maxara przyjrzał się procesji zmierzającej od Pałacu Buckingham do Westminster Hall

Reklama

Spółka Maxar na portalach społecznościowych podzieliła się zobrazowaniami wykonanymi dzięki "wiekowemu" satelicie WorldView-1. Nie bez powodu w polu zainteresowań znalazła się Wielka Brytania, gdyż Zjednoczone Królestwo obecnie przechodzi przez okres żałoby po śmierci królowej Elżbiety II, która panowała przez ostatnie 70 lat i była łącznikiem między dawnym Imperium Brytyjskim a współczesnym krajem. Opublikowano łącznie dwa zobrazowania wykonane w trybie panchromatycznym. Jedno ze zdjęć przedstawia rezydencję królów brytyjskich, czyli Pałac Buckingham. Przed nim zaważamy królewską wartę honorową, a akcja dzieje się tuż przed wyprowadzeniem trumny z pałacu z ciałem królowej, która w następstwie została przewieziona do Pałacu Westminster.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Druga fotografia, z widocznym dużym zachmurzeniem, ukazuje reprezentacyjną aleję The Mall i charakterystyczny budynek Admiralty Arch oraz zmierzający ku kolegiacie kondukt żałobny z wyróżniającą się trumną.

Królowa Elżbieta II zmarła tydzień temu 8 września 2022 roku w godzinach popołudniowych. Z chwilą jej śmierci rozpoczęła się operacja "London Bridge". Oznacza to, że zostały uruchomione procedury przygotowawcze do pogrzebu. W trzy dni po śmierci, 11 września trumna opuściła zamek Balmoral i przewieziono ją do stolicy Szkocji - Edynburga. 13 września na lotnisku załadowano ją do samolotu C-17, po czym przetransportowano do RAF Northolt w zachodniej części Londynu. Stamtąd w nocy trumna przybyła do Pałacu Buckingham, a 14 września - do Westminster Hall.

Czytaj też

Satelita WorldView-1 pojawił się w przestrzeni kosmicznej 18 września 2007 roku po udanym wyniesieniu z bazy USAF (obecnie USSF) Vandenberg. Satelita ten oferuje rozdzielczość na poziomie 50 centymetrów w trybie panchromatycznym, dzięki czemu mogliśmy ujrzeć opisywane zdjęcia z procesji. Urządzenie orbituje na orbicie SSO (heliosynchronicznej), na wysokości 496 kilometrów. Czas rewizyty wynosi 1,7 dnia, a każdej doby jest w stanie zobrazować 750 tysięcy kilometrów kwadratowych. Początkowo czas życia satelity został określony na 7,5 do maksymalnie 10 lat, lecz ze względu na przydatność i sprawność misja została przedłużona.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama