Reklama

Nawigacja

Wystrzelenie czterech satelitów Galileo z Kourou na żywo [TRANSMISJA]

Fot. ESA/CNES/Arianespace – Photo Optique Video du CSG – P. Baudon
Fot. ESA/CNES/Arianespace – Photo Optique Video du CSG – P. Baudon

W środę 25 lipca w przestrzeń  kosmiczną polecą cztery kolejne satelity konstelacji Galileo. Urządzenia wyniesie rakieta Ariane 5. Jej misja potrwa niecałe cztery godziny.

Mierząca 47 m wysokości rakieta nośna Ariane 5 ES wystartuje z kosmodromu w Kourou o godzinie 13:25 CEST. Transmisja z wydarzenia rozpocznie się już o godzinie 13:00.

Lot europejskiego pojazdu z europejskim ładunkiem użytecznym został oznaczony VA244. Po niecałej minucie od startu Ariane 5 przekroczy prędkość dźwięku. Dolny stopień rakiety zostanie odrzucony po mniej więcej dziewięciu minutach lotu. Górny stopień będzie natomiast uruchamiany dwukrotnie.

Każdy z transportowanych satelitów europejskiego systemu GNSS waży około 716 kg. Ich nazwy własne to: Anna, Ellen, Samuel i Tara. Rakieta nośna dostarczy je na orbitę 300 km niższą od ich orbity docelowej. Tam dojdzie do separacji ładunku użytecznego i dalszą drogę urządzenia pokonają już samodzielnie, podwyższając orbitę za pomocą własnych systemów napędowych. Chodzi o to, by górny człon rakiety nośnej pozostał na bezpiecznej orbicie cmentarnej, zlokalizowanej kilkaset km poniżej orbity faktycznie wykorzystywanej przez satelity Galileo.

Po oddzieleniu się od górnego stopnia Ariane 5 satelity rozłożą swoje panele słoneczne. Docelowo kierowane są na płaszczyznę B całej konstelacji, na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości 23.222 km.

Satelity wyprodukował niemiecki koncern OHB z Bremy. Po ich wyniesieniu w przestrzeni kosmicznej będzie już znajdować się 26 satelitów konstelacji Galileo. Dla systemu nośnego Ariane 5 będzie to trzeci start w 2018 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama