Reklama

Komunikacja

Skynet rośnie w siłę nad Azją i Pacyfikiem

Satelita konstelacji Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space
Satelita konstelacji Skynet. Ilustracja: Airbus Defence and Space

Intelsat General oraz Airbus Defence and Space dalej zacieśniają więzi. Ich współpraca dotyczyć będzie dostępu do pasm X i UHF konstelacji satelitarnej Skynet dla klientów Intelsat w regionie Azji i Pacyfiku. Skorzystają oni w szczególności z przesuniętego niedawno z dotychczasowej orbity komunikacyjnego satelity geostacjonarnego Skynet 5A.

„Nowe partnerstwo umożliwi Intelsat General zaoferowanie możliwości konstelacji Skynet swojej ustabilizowanej bazie klientów”, podkreśla Richard Franklin, przedstawiciel Airbus Defence and Space. Skynet składa się obecnie z siedmiu satelitów, za pośrednictwem których Airbus oferuje globalną łączność wojskową. Głównym odbiorcą tych usług jest armia brytyjska, jednak mogą z niej korzystać również inne państwa.

Skynet uzupełni platforma Intelsat EpicNG. System jest w pełni zintegrowany z istniejącą flotą orbitalną firmy oraz globalną siecią naziemną IntelsatOne. Urządzenia oznaczone jako Intelsat 29e, 32e oraz 33e zbudowano w technologii high-throughput satellite (HTS), która zwiększa osiągi satelitów i obniża koszty przesytu danych. 33e rozpoczął służbę 29 stycznia bieżącego roku i znajduje się na pozycji 60°E, a zatem ponad Azją Centralną.

Region Azji i Pacyfiku jest trudny dla sektora usług satelitarnych z uwagi na o wiele mniejsze zagęszczenie infrastruktury niż w wypadku choćby Europy. Globalni operatorzy mogą sobie nie poradzić z gwałtownym skokiem popytu, zaś operatorzy regionalni oferują jedynie fragmenty spektrum. W komunikacji rządowej i wojskowej, opartej przede wszystkim o pasmo X, istotne jest również, do kogo należy firma-operator. Stawką jest wszak bezpieczeństwo strategicznych informacji.

Airbus Defence and Space i Intelsat General to firmy sprawdzone i zaufane w kręgach zachodnich. Połączenie ich zaawansowanej technologicznie infrastruktury oraz rozbudowanej bazy klientów ma stanowić odpowiedź na nakreślone wyżej problemy.

Czytaj też: Intelsat General zostaje dystrybutorem usług wojskowej komunikacji satelitarnej firmy Airbus

Katarzyna Stróż

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!