Polska

Zawody łazików marsjańskich i kongres robotyczny pod Rzeszowem

  • fot. http://www.telespazio.it/

Ekipy ponad 300 konstruktorów z całego świata powalczą w konkursie łazików marsjańskich, przedstawiciele rządu zaprezentują założenia Polskiej Strategii Kosmicznej, zaś szeroka publiczność będzie mogła wziąć udział w ciekawych pokazach i warsztatach. To wszystko odbędzie się w Jasionce pod Rzeszowem w ramach European Rover Challenge. Portal Space24.pl objął wydarzenie patronatem medialnym. 

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w dniach 10-13 września odbędzie się pierwszy Europejski Kongresu Robotyczny oraz trzecia edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC). Rangę imprezy dodatkowo potwierdza fakt, że podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną założenia Polskiej Strategii Kosmicznej, zaś same zawody są od 2016 roku częścią światowej ligi robotycznej. Dwie poprzednie edycje ERC odwiedziło w sumie ponad 50 tysięcy widzów. 

Czytaj więcej: Polska Strategia Kosmiczna na kongresie robotycznym w Jasionce

Cieszymy się, że możemy być gospodarzami ERC 2016, które doskonale wpisuje się w strategię promocji regionu, jako miejsca innowacyjnego i wspierającego rozwój nowych technologii oraz sektora lotniczego i kosmicznego. Wydarzenie będzie platformą wymiany doświadczeń między biznesem a nauką, pozwoli na stworzenie społeczności ludzi, otwartych na wyzwania o nieszablonowym sposobie myślenia.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego

Wydarzeniu towarzyszy strefa pokazów, gdzie szeroka publiczność będzie mogła m.in. uczestniczyć w prezentacjach i warsztatach, odbyć analogowy lot na Marsa, poznać podstawy robotyki, czy skorzystać z symulatora lotu. W ramach ERC2016 odbędzie się także debata Europejskiej Agencji Kosmicznej, organizowana jednocześnie w 22 krajach członkowskich, podczas której uczestnicy połączą się bezpośrednio z dyrektorem generalnym ESA, Jan’em Woerner’em.

Czytaj więcej: Debata obywatelska Europejskiej Agencji Kosmicznej w Jasionce pod Rzeszowem

Dzięki sobotniej debacie dowiemy się, czym kosmos jest dla zwykłego obywatela. Z kolei uczestnicząc w poniedziałkowej konferencji dowiemy się także jak będzie się rozwijał polski sektor kosmiczny. Udział w wydarzeniu to także możliwość zapoznania się z możliwościami rozwoju kariery zawodowej czy rozwoju własnej firmy w sektorze kosmicznym

Łukasz Wilczyński, Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Wszystkie atrakcje dostępne w dniach 10-13 września są dostępne bezpłatnie, zaś więcej szczegółów na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej European Rover Challenge

Organizatorem wydarzenia są European Space Foundation i województwo podkarpackie. Portal Space24 objął ERC2016 patronatem medialnym. 

Komentarze