Reklama

SATELITY

Amerykański satelita rozpoznania radarowego na orbicie [Space24]

Fot. United Launch Alliance via Facebook
Fot. United Launch Alliance via Facebook

Rakieta nośna Delta IV wyniosła na orbitę nowego satelitę z syntetyczną aperturą radarową (SAR) NROL-45 dla Narodowego Biura Rozpoznania. Zgodnie z komunikatem start z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii zakończył się pełnym sukcesem, a satelita zgodnie z planem trafił na niską orbitę okołoziemska na wysokość ok. 1100 km nad Ziemią. 

Rakieta nośna Delta IV-M+(5,2) wyniosła na orbitę nowego satelitę SAR o nazwie NROL-45 dla Narodowego Biura Rozpoznania. Zgodnie z komunikatem start z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii zakończył się pełnym sukcesem, a satelita zgodnie z planem trafił na niską orbitę okołoziemska na wysokość ok. 1100 km nad Ziemią. Była to 105 udana misja kosmiczna koncernu United Launch Alliance (ULA) od momentu jego utworzenia w grudniu 2006 roku. Niedawno korzystając z rakiety dostarczonej przez ULA na orbitę trafił także wojskowy satelita nawigacyjny serii GPS II F

Satelita NROL-45 wyposażony jest w syntetyczną aperturę radarową i przeznaczony jest do zadań rozpoznania radarowego z niskiej orbity okołoziemskiej w ramach programu Topaz. To czwarty satelita o tym przeznaczeniu, który trafił w kosmos. Są one wystrzeliwywane od września 2010 roku, a w ramach projektu na orbitę ma trafić jeszcze jeden wojskowy satelita tego rodzaju. Głównym wykonawcą sprzętu jest Boeing. 

Czytaj więcej: Polska zbuduje satelitę SAR?

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!