Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Japoński lądownik księżycowy bliżej sukcesu. Przesłał pierwsze zdjęcia

Autor. JAXA

Japonia stara się o dołączenie do grona państw, którym udało się wylądować bezzałogową sondą na powierzchni Księżyca. Tym razem próbę podejmuje lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), który w ostatnim czasie wszedł na orbitę księżycową ,a następnie przesłał zdjęcia Srebrnego Globu.

Reklama

25 grudnia br. japoński lądownik księżycowy SLIM z powodzeniem wszedł na orbitę naturalnego satelity Ziemi, przygotowując się tym samym do fazy lądowania. O udanym procesie wejścia na orbitę Księżyca poinformowała Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA), która dodała, że wkrótce rozpocznie się stopniowe obniżanie wysokości urządzenia. Dodatkowo lądownik SLIM przesłał zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu, na których widzimy przede wszystkim kratery.

Reklama
Reklama

Dokładne obrazy przesłane przez SLIM oraz komunikat japońskiej agencji oznaczają także, że w obecnym momencie misji działanie lądownika pozostaje niezakłócone. Obniżanie orbity zakończy się wylądowaniem na powierzchni Księżyca, które według obecnego harmonogramu, odbędzie się 19 stycznia br. SLIM ma osiąść w odległości 100 metrów od punktu docelowego na zboczu krateru Shioli (o szerokości 300 m). Wybór ten został dokonany na podstawie danych obserwacyjnych z japońskiego orbitera SELENE (Kaguya), który został wystrzelony w 2007 r.

Czytaj też

SLIM znany także jako „Moon Sniper” to lądownik o masie około 700 kg (po napełnieniu paliwem), 2,4 m wysokości oraz 2,7 m szerokości, który został zaprojektowany z myślą o precyzyjnym lądowaniu na Księżycu, przy jednoczesnym zmniejszenia rozmiaru i wagi sprzętu używanego podczas tego typu misji. Ma to pomóc w uczynieniu trudniejszych obszarów do przyziemienia urządzeń eksploracyjnych bardziej dostępnymi. Warto zauważyć, że udane zakończenie misji sprawi, że Japonia będzie piątym państwem, którego technologia z powodzeniem wylądowała na naturalnym satelicie Ziemi.

Koncepcja artystyczna lądownika SLIM na Księżycu.
Koncepcja artystyczna lądownika SLIM na Księżycu.
Autor. Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA)

Opisywana misja księżycowa Japonii rozpoczęła się na początku września 2023 r. Start został wykonany z pomocą systemu nośnego H-IIA od Mitsubishi Heavy Industries, który wyniósł lądownik na niską orbitę okołoziemską (LEO), ale nie tylko on był ładunkiem użytecznym lotu. W przestrzeń kosmiczną poleciał także kosmiczny teleskop rentgenowski o nazwie XRISM, który został opracowany we współpracy JAXA oraz NASA z udziałem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Czytaj też

Jak pokazały ostatnie lata, przyziemienie na powierzchni naturalnego satelity Ziemi to niezwykle trudne zadanie, czego przykładem był japoński lądownik Hakuto-R - owoc pracy prywatnej firmy ispace. W wyniku błędu oprogramowania utracono kontakt z urządzeniem i Hakuto spadł z wysokości ok. 5 km i tym samym po prostu rozbił się o powierzchnię Księżyca. Sukcesem za to mogą pochwalić się Indie, które sierpniu 2023 r. pomyślnie umieściły bezzałogowy lądownik Vikram na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3.

Źródło: Space.com / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama