Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Projekt Deep Flow zwycięzcą Copernicus Hackathonu w Warszawie

Fot. Planet PR
Fot. Planet PR

Czterdziestu uczestników, 8 zespołów z całej Polski, 3 ekipy finalistów i jedno najlepsze rozwiązanie. Dnia 17 listopada w warszawskim SpaceHubie wyłoniono zwycięzcę pierwszego w Polsce Copernicus Hackathon - międzynarodowego wydarzenia organizowanego w 20 miastach Europy z ramienia Komisji Europejskiej. Wygrał projekt Deep Flow - innowacyjne oprogramowanie służące do pozyskiwania informacji ze zdjęć satelitarnych.

W finale Copernicus Hackathon zaprezentowały się trzy najlepsze ekipy wyłonione we wcześniejszym etapie regionalnym, w trzech miastach – Lublinie, Krakowie i Warszawie. Ekipy przez tydzień dopracowywały wyróżnione pomysły. Zadaniem finałowym była maksymalnie 3-minutowa prezentacja rozwiązania (pitch), po której jury konkursu wybrało zwycięzcę. Zwycięski zespół będzie miał okazję rozwinąć aplikację pod okiem ekspertów w 10-miesięcznym Programie Akceleracyjnym Copernicus.

KP Labs z Gliwic (startujący w pierwszym etapie w Krakowie) opracował projekt Deep Flow umożliwiający pogłębioną analizę dużych zbiorów zdjęć satelitarnych (z satelitów Sentinel i Landsat) i tym samym ułatwiający korzystanie z danych dostarczanych przez satelity obserwacyjne w różnych sektorach. Wykorzystując zaawansowaną technologię uczenia maszynowego, najlepszy zespół Copernicus Hackathon, za pomocą swojej aplikacji ma przygotowywać dane ze zdjęć satelitarnych oraz poddawać obrazy niezbędnej obróbce i korekcie.

Anti Bird Strike – narzędzie śledzące migracje ptaków, zaprojektowane przez zespół z Warszawy jest propozycją komercjalizacji naukowego projektu Copernicus EO4wildlife, poprzez stworzenie serwisu ostrzegawczego w przestrzeni powietrznej. Z kolei aplikacja EO Health System stworzona także przez zespół ze stolicy ma na celu szybszą diagnostykę chorób wynikających z czynników środowiskowych oraz wsparcie zarządzania ryzykiem dla zdrowia publicznego.

Bardzo się cieszę, że idea hackathonów weszła także na orbitę okołoziemską i motywuje do poszukiwania rozwiązań w zupełnie innych dziedzinach. Pomysły, które mieliśmy okazję oceniać w Copernicus Hackathon to naprawdę niezwykłe rozwiązania, zasługujące na komercjalizację.

Paweł Kwiatkowski, Kapitech

Zwycięski projekt Deep Flow w ramach nagrody głównej zyskał kwalifikację do Programu Akceleracyjnego Copernicus, który obejmuje 10-miesięczne indywidualne sesje z mentorem, wyjazd lidera zespołu na Bootcamp w Marsylii już w grudniu tego roku, webinary i newslettery oraz wsparcie zespołu ekspertów w uruchomieniu biznesu i wejściu na międzynarodowy rynek. Specjaliści programu Copernicus rozpoczęli pracę z zespołem już w poniedziałek, 19 listopada.

Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla pozostałych dwóch wyróżnionych projektów. Laureaci drugiego miejsca (projekt Anti Bird Strike) zostaną włączeni do programu akceleracyjnego SpaceUP BSA. W rozwoju trzeciego rozwiązania – EO Health System pomogą eksperci Astri Polska, Kapitech oraz Instytutu Geodezji i Kartografii podczas 5 godzinnych konsultacji biznesowych.

W pierwszym hackathonie Copernicus w Polsce udział wzięło aż 40 osób. Do rywalizacji zgłosili się zarówno indywidualni uczestnicy, którzy zostali połączeni w zespoły, jak i pełne ekipy. Wśród uczestników znalazły się osoby związane ze środowiskiem naukowym (studenci, pracownicy jednostek badawczych) oraz przedsiębiorcy, tworzący już swój rozwiązania np. w ramach start-upów.

Głównym organizatorem Copernicus Hackathon w Polsce jest firma Kapitech, mająca 20-letnie doświadczenie w konsultingu i zarządzaniu innowacją w sektorze biznesu kosmicznego.

Program Copernicus to największy światowy program obserwacji Ziemi. Dostarcza dokładnych, aktualnych i dostępnych w przystępnej formie dla informacji dotyczących m.in. stanu lądów, stanu wód, stanu atmosfery, zmian klimatu, sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwa. Dane pozyskiwane z satelitów konstelacji Copernicus wykorzystuje się więc m.in. w budowie planów zagospodarowania przestrzennego, a także przy realizacji celów wynikających z inteligentnych specjalizacji regionów. Program realizowany jest przez Komisję Europejską.

Copernicus Hackathon to wydarzenie łączące technologię pochodzącą bezpośrednio z kosmosu z potrzebami regionów. Zadaniem uczestników hackathonu było zaprojektowanie aplikacji opartej o dane pochodzące z satelitów obserwacyjnych programu Copernicus, odpowiadającej na zagadnienia zawarte w Regionalnej Strategii Innowacji (program Unii Europejskiej) poszczególnych województw. W Lublinie zawodnicy skupiali się na Inteligentnych Specjalizacjach Lubelszczyzny, w Krakowie – Małopolski, a w Warszawie – Mazowsza.

Źródło: Planet PR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!