Reklama

Komunikacja

SpaceX ze zgodą na budowę olbrzymiej konstelacji satelitarnej

Ilustracja: ESA
Ilustracja: ESA

W dniu 29 marca 2018 r. Federalna Komisja Łączności zatwierdziła wniosek Space Exploration Technologies, znanej szerzej jako SpaceX, dotyczący utworzenia usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu wykorzystującego technologię satelitarną w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie z użyciem konstelacji 4425 satelitów.

Z oficjalnego komunikatu opublikowanego przez Federalną Komisję Łączności wynika, że SpaceX uzyskał prawo do korzystania przez opracowaną konstelację satelitów z pasma Ka w zakresie częstotliwości 20/30 GHz oraz pasma Ku w zakresie częstotliwości 11/14 GHz w celu zapewnienia globalnej łączności z internetem. SpaceX jest pierwszym podmiotem amerykańskim, który uzyskał licencję na stworzenie usługi szerokopasmowego dostępu do internetu przy pomocy nowej generacji satelitów, które mają zostać umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Szczegółowe warunki uzyskanej licencji zostały określone w wydanym przez Federalną Komisję Łączności Memorandum Opinion, Order and Authorization, w szczególności dotyczy to weryfikacji zastosowania się przez SpaceX do wyznaczonych warunków licencji oraz sposób ochrony innych obiektów w zakresie przypisanych im pasm częstotliwości.

Jednocześnie zauważenia wymaga, że Federalna Komisja Łączności nie uwzględniła wniosku SpaceX co do wymaganego terminu, w którym wszystkie satelity składające się na planowaną konstelację miałyby zostać umieszczone na właściwych orbitach.

W związku z powyższym SpaceX jest zobowiązane do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną w trakcie 6 lat od dnia uzyskania licencji przynajmniej połowy z planowanych 4425 satelitów. Powyższy termin wynika z przyjętych przez Federalną Komisję Łączności ogólnych terminów licencyjnych, w ramach których operatorzy konstelacji satelitów obowiązani są do ich pełnego ukończenia. W wrześniu ubiegłego roku Komisja przyjęła nowe wytyczne, zgodnie z którymi w terminie 9 lat od uzyskania zezwolenia operatorzy zobowiązani są do umieszczenia na planowanych orbitach wszystkich obiektów składających się na konstelację.

Jednak nawet ten termin w ocenie SpaceX jest mało praktyczny, gdyż we wniosku aplikacyjnym przedsiębiorstwo Elona Muska wnosiło o wyznaczenie sześcioletniego terminu na umieszczenie na orbicie 1600 satelitów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!