Kolejne misje na Księżyc. SpaceX wyniesie lądowniki i satelity

Autor. Intuitive Machines
Kilka tygodni temu lądownik firmy Intuitive Machines przedwcześnie zakończył swoją misję na Księżycu. Pomimo niepowodzenia amerykańska spółka już przygotowuje lądowniki do kolejnych misji. Sondy zostaną wyniesione rakietą firmy SpaceX. Na pokładzie znajdą się również satelity, które trafią na orbitę Księżyca.
6 marca 2025 r. lądownik Athena firmy Intuitive Machines przyziemił na Mons Mouton w regionie bieguna południowego Księżyca. Lądowanie nie przebiegło jednak zgodnie z planem. Sonda wylądowała na boku, w wyniku czego nie była w stanie wygenerować wystarczającej mocy do dalszego działania. Misja IM-2 została zatem zakończona przedwcześnie, w mniej niż 24 godziny po lądowaniu.
Nadchodzące misje
Niepowodzenie nie zatrzymało Intuitive Machines w przygotowaniach do kolejnej misji. Już za rok w kierunku Srebrnego Globu zostanie wyniesiony trzeci lądownik. IM-3 to kolejna z misji, które są realizowane w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który polega na dostarczaniu ładunków na powierzchnię Księżyca przez komercyjne lądowniki.
Rok później, dokładniej w 2027 r., ma rozpocząć się misja IM-4. W ostatnich dniach firma Intuitive Machines poinformowała o dokonaniu wyboru w zakresie operatora startowego. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych misji, IM-4 wystartuje za pomocą rakiety nośnej Falcon 9 od firmy SpaceX.
Oprócz samego lądownika, w kierunku Srebrnego Globu polecą także satelity. Jednostki przekaźnikowe będą stanowić komponent infrastruktury komunikacyjnej wokół Księżyca. Firma planuje zbudować na orbicie naturalnego satelity Ziemi konstelację łącznie pięciu satelitów. Sieć ma zapewnić możliwości komunikacji na powierzchni Księżyca, a także posłuży do komunikacji z Ziemią.
Steve Altemus, dyrektor generalny Intuitive Machines, podkreślił w oficjalnym komunikacie, że owe satelity będą kluczowe pod kątem strategii dotyczącej komercjalizacji Księżyca. Dodał również, że pierwszy z pięciu satelitów trafi na orbitę księżycową jeszcze w ramach trzeciej misji (IM-3). Ukończona konstelacja będzie wspierać działania NASA oraz komercyjne misje na powierzchni Księżyca w ramach kontraktu Near Space Network Services.
Lądownik misji IM-4 będzie przewoził łącznie sześć ładunków naukowych w ramach umowy CLPS. Wśród nich znajdzie się instrument wiertniczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który został zaprojektowany w celu poszukiwania zasobów wody w postaci lodu w pobliżu bieguna południowego Księżyca.
Polski akcent w projekcie
Projekt firmy Intuitive Machines, który zakłada budowę sieci satelitów wokół Księżyca, zostanie rozszerzony również o inne funkcjonalności. Firma planuje przetestować m.in. instrumenty optyczne do obrazowania powierzchni Księżyca. W tym zakresie pomoże polska spółka kosmiczna Scanway, która dostarczy na potrzeby projektu specjalny teleskop do jednego z satelitów.
„Nasze zaangażowanie nie dotyczy zatem misji lądownika, lecz satelity, który będzie pierwszym składnikiem konstelacji Lunar Data Network. Będzie ciekawym strumieniem danych o konkretnych surowcach, które pomogą m.in. w budowie przyszłej bazy na Księżycu. Start misji planowany jest na końcówkę obecnego roku.” - podkreślił w rozmowie z naszą redakcją Jędrzej Kowalewski, prezes firmy Scanway S.A. Całość rozmowy dostępna poniżej.
Należy podkreślić, że jest to pierwsze komercyjne zamówienie w historii polskiego sektora kosmicznego, w którym polska firma dostarczy instrument optyczny do misji związanej z eksploracją Księżyca.
Doświadczenie Intuitive Machines
Warto przypomnieć, że firma Intuitive Machines odgrywa kluczową rolę w programie NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Ma za sobą także historyczny sukces. W trakcie pierwszej misji (IM-1), która została zrealizowana w ubiegłym roku, lądownik o nazwie Odyseusz z powodzeniem przyziemił na powierzchni Srebrnego Globu.
Był to pierwszy przypadek, w którym tego typu misja została zrealizowana przez prywatną firmę. Było to także „pierwsze amerykańskie lądowanie na Księżycu” od misji Apollo 17 z 1972 r.