Reklama

Systemy Nośne

Starship testowany przed czwartym lotem

Autor. SpaceX via X

Po udanym, trzecim locie próbnym systemu nośnego Starship/Super Heavy, SpaceX podjęło się rozpoczęcia kampanii testowej segmentów najpotężniejszej rakiety na świecie. Z dostępnych informacji wynika, że kolejna próba lotu może odbyć się już na początku maja br.

Najważniejsza i najpotężniejsza rakieta na świecie ma za sobą już trzeci lot próbny. Tym razem Starship zaprezentował się znacznie lepiej, niż w przypadku poprzednich prób. Pomimo utraty dwóch stopni rakiety SpaceX udało się zrealizować większość założeń, w tym cel główny, którym był lot suborbitalny. W przestrzeni kosmicznej (na wysokości ponad 200 km n.p.m.) udało się także wykonać demonstrację transferu paliwa, co było szczególnie ważne w kontekście księżycowego programu Artemis. Firma Elona Muska nie zwleka i podjęła się kampanii testowej przed czwartym lotem (IFT-4).

Inżynierowie w Starbase pracują na pełnych obrotach, aby jak najszybciej przystąpić do kolejnej próby lotu Starshipa. 22 marca br. SpaceX poinformowało o przeniesieniu Shipa 29 na platformę suborbitalną, na której przeprowadzana jest kampania testowa, w tym testy statyczne 6 silników Raptor oraz pojedynczej jednostki, co ma symulować uruchomienie Raptora w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Na test statyczny górnego stopnia systemu nośnego nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek, 25 marca br. SpaceX poinformowało o uruchomieniu sześciu silników Raptor, które pozostały włączone przez około 11 s. Dolny stopień - Booster 11 - zaliczył już testy kriogeniczne i również jest bliski próbie statycznej.

W tle trwają także prace nad nową wersją Starshipa. Wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że Starship - V3 będzie mierzyć 140-150 metrów, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty. Na ten moment w pełni zintegrowana rakieta, którą dobrze znamy ma 120 metrów wysokości. Dodatkowo, zapowiedziano również budowę drugiej Orbitalnej Wieży Startowej w Starbase, co można już zaobserwować na terenie obiektu w Teksasie.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!