Reklama

Polska

Znamy ministra rozwoju w rządzie Donalda Tuska

Autor. Sejm RP via X (dawniej Twitter)

Premier Donald Tusk w swoim expose w Sejmie przedstawił skład nowej Rady Ministrów, która będzie oczekiwać na wotum zaufania od posłów. W składzie rządu znalazł się Krzysztof Hetman, który obejmie funkcję ministra rozwoju i technologii.

Reklama

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Kandydaturę Tuska na premiera zgłosiła w poniedziałek po południu grupa posłów; w głosowaniu poparło ją 157 posłów KO, 33 posłów Polski 2050-TD, 32 posłów PSL-TD, 26 posłów Lewicy; przeciw było 181 posłów PiS, 17 posłów Konfederacji i trzech posłów Kukiz’15.

Reklama

We wtorek, 12 grudnia br. natomiast odbyło się expose Donalda Tuska, w którym przedstawił propozycję składu nowej Rady Ministrów. Według premiera, funkcję ministra technologii i rozwoju Krzysztof Hetman, były europoseł, związany z Polskim Stronnictwem Ludowym

Autor. PSL via X (dawniej Twitter)

Donald Tusk podkreślił wieloletnią znajomość z kandydatem, który posiada kompetencje właściwe nie tylko dla tego resortu. „Jest politykiem, który rozumie znaczenie funduszy europejskich, wie jak jest pozyskiwać i nimi dysponować.” - dodał premier. Rozmowy o działaniach resortu w pierwszych dniach pracy nowego ministra miały toczyć się między politykami już wcześniej.

Reklama

Według informacji podanych na stronie internetowej Krzysztofa Hetmana, ukończył on studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. W 2002 roku natomiast, został absolwentem studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Od 2005 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a od 2007 r. dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Czytaj też

W latach 2007-2010 piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Hetman jest bezpośrednio związany z PSL, gdzie pełni funkcję wiceprezesa, natomiast od czerwca 2010 jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie. To właśnie w województwie lubelskim był marszałkiem w latach 2010-2014. Kolejnym przystankiem był Parlament Europejski.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Polsce startował z list Trzeciej Drogi, po czym udało mu się zdobyć mandat poselski. Jeśli Sejm udzieli wotum zaufania, Krzysztof Hetman będzie nowym szefem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiedzialnym również za sektor kosmiczny.

Źródło: krzysztofhetman.pl / Space24.pl / PAP

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!