Reklama

Sektor krajowy

Polskie satelity i eksport. Creotech przedstawia plany na kolejne lata

Autor. Creotech Instruments

Platforma HyperSat, satelita EagleEye oraz udział w projekcie umieszczenia na orbicie trzech polskich nanosatelitów obserwacyjnych PIAST - to kluczowe przedsięwzięcia realizowane przez polską spółkę Creotech Instruments, jednego z najważniejszych graczy polskiego sektora kosmicznego.

Reklama

9 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa z członkami zarządu spółki Creotech Instruments S.A. Podczas wydarzenia przedstawiciele polskiej firmy działającej w sektorze Deep Tech podsumowali dotychczasowe osiągnięcia oraz przedstawili cele na kolejne lata swojej działalności. Omówiono m.in. projekt platformy HyperSat, satelity EagleEye (którego wystrzelenie planowane jest na przełom 2023 i 2024 r.) oraz obecne plany związane z programem PIAST (Polish ImAging SaTellites).

Reklama

W ostatnich latach firma Creotech Instruments stała się jednym z najważniejszych graczy polskiego sektora kosmicznego. Od 2022 r. akcje spółki są notowane na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. Dwa kluczowe segmenty działalności spółki to systemy kosmiczne oraz kwantowe. Wartym podkreślenia jest to, iż na obecny moment jest to największy podmiot w polskim sektorze kosmicznym, który od 2012 r. bierze udział w misjach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

W zorganizowanym dnia 9 stycznia br. spotkaniu z mediami udział wzięli Grzegorz Brona (prezes spółki), Jacek Kosiec (wiceprezes zarządu) oraz Maciek Kiełek (wiceprezes ds. finansowych). Konferencja miała na celu podsumowanie ubiegłego roku oraz całej dotychczasowej działalności (w tym zakończenie 4-letniego projektu opracowania platformy satelitarnej HyperSat). Przedstawiono także plany na nadchodzące lata, w tym perspektywy rozwoju w Polsce i za granicą oraz omówiono rozwój flagowych projektów takich jak satelita EagleEye oraz program PIAST. Poruszono także postępy działalności z obszaru kwantowego oraz rozszerzania współpracy z zagranicznymi podmiotami.

Reklama

Czytaj też

Zaczynając od projektu mikrosatelity EagleEye, firma poinformowała, że obecne plany przewidują jego wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na przełomie 2023 i 2024 r. Urządzenie ma być częścią ładunku, który znajdzie się na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 należącego do firmy SpaceX. Creotech Instruments od 2020 r. opracowuje projekt 50 kg. satelity obserwacyjnego EagleEye w ramach własnej platformy w standardzie HyperSat. Platforma pozwala na prowadzenie różnego rodzaju misji, od technologicznych i naukowych, poprzez misje obserwacyjne i telekomunikacyjne, aż po misje w daleki kosmos. Creotech jest liderem projektu wspomnianego mikrosatelity, natomiast dostawcą rozwiązań optycznych jest również polska firma Scanway. Partnerem naukowym projektu jest Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Konstelacja PIAST - wizualizacja. Ilustracja: Creotech Instruments
Konstelacja PIAST - wizualizacja. Ilustracja: Creotech Instruments

Spółka jest też współrealizatorem programu PIAST (Polish ImAging SaTellites) dla Ministerstwa Obrony Narodowej, której celem jest umieszczenie trzech nanosatelitów obserwacyjnych na orbicie w 2024 r. W kwietniu ubiegłego roku firma poinformowała o zakończeniu przeglądu tegoż projektu (System Requirements Review), co oznaczało realizację I fazy programu. Projekt ten ma zagwarantować pierwsze, stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Dla firmy Creotech Instruments będzie to również pierwsze komercyjne wdrożenie autorskiej platformy HyperSat. Spółka zaznaczyła, że jej celem jest produkcja od 5 do 20 platform rocznie od 2025 r. Podkreślono także, że już produkcja trzech rocznie pozwoli wyjść istotnie na plus i spełnić obietnice dane inwestorom.

Czytaj też

PIAST (Polish ImAging SaTellites) to przedsięwzięcie prowadzone w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju SZAFIR, którego założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań. W skład konsorcjum wchodzi spółka Creotech Instruments, a liderem projektu jest Wojskowa Akademia Techniczna. Ostatecznym odbiorcą rezultatów misji PIAST jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt wpisuje się w potrzebę opracowania kompletnego satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego dla Polski, składającego się z satelitów, segmentu naziemnego do kontroli i pozyskiwania danych oraz segmentu przetwarzania danych. Podczas konferencji przedstawiciele polskiej spółki oznajmili, że pracują nad kolejnymi umowami w UE oraz poza Unią, w tym z krajami z Azji Wschodniej oraz Afryki.

W najbliższym czasie czeka nas jednak misja JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer), która dotyczy zbadanie księżyców Jowisza. Jest to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, w której Creotech zajmuje się wyprodukowaniem elektroniki dla systemu zasilania naukowego ładunku użytecznego. JUICE spędzi ponad trzy lata orbitując wokół Jowisza i zbierając dane, które pomogą udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące warunków formowania się planet i powstawania życia. Sonda spędzi dziewięć miesięcy krążąc wokół lodowego księżyca – Ganimedesa, analizując jego naturę i ewolucję oraz potencjalne warunki do zamieszkania. Airbus, jako główny wykonawca sondy, przewodzi konsorcjum przemysłowemu złożonego z ponad 80 firm z całej Europy.

Czytaj też

Spółka liczy, iż dużo się wydarzy również we wcześniej wspomnianym segmencie kwantowym. W 2022 r. Creotech Instruments, zostało wybrane przez Komisję Europejską do projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Celem tego przedsięwzięcia jest budowa 100-kubitowego komputera kwantowego do 2025 r. oraz uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 r. Eksperci zaangażowani w projekt będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie elektroniki sterującej owej technologii. Dodatkowo spółka została wybrana do współtworzenia pierwszego polskiego komputera kwantowego, który zostanie uruchomiony w Poznaniu. Celem przedsięwzięcia, o łącznej wartości 100 mln EUR, jest umieszczenie i integracja na terenie wybranych krajów komputerów kwantowych z systemami superkomputerowymi.

Autor. Creotech Instruments S.A

Podczas spotkania została wspomniana także działalność na rynku dronowym (UAV). W tym kontekście firma poinformowała o debiucie na rynku systemu GREy, który jest przeznaczony dla bezzałogowych platform latających. Platforma ta dostarcza operatorom dronów niezbędnych danych, przeprowadzając automatycznie analizę ryzyka planowanego lotu. Wspomniano również o zakończeniu kluczowego etapu prac przy innowacyjnym projekcie SAMPLE, który dotyczy opracowania metodyki wyznaczania wysokości i przeszkód napotkanych przez urządzenia podczas trwającego lotu. Firma Creotech chce osiągnąć możliwość przygotowania map 3D dla ruchu dronów, ale też dla ruchu samolotów, w szczególności podchodzących do lądowania. System jest obecnie testowany na Okęciu. Finalny produkt ma zostać wytworzony do drugiej połowy 2023 r.

Czytaj też

Wartym uwagi jest także projekt kamery przeznaczonej do monitorowania kosmicznych śmieci. Zaprezentowany w maju ubiegłego roku przez Creotech Instruments S.A. produkt jest odpowiedzią na europejskie potrzeby budowy systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami dotyczącymi infrastruktury kosmicznej – European Space Survaillance and Tracking. Wprowadzenie kamery do oferty spółki planowane jest w połowie 2023 roku. Docelowo firma planuje ekspansję zagraniczną projektu, także na rynek amerykański oraz japoński.

Reklama
Reklama

Komentarze