Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Podsumowanie miesiąca: wrzesień 2023

Autor. NASA

Wrzesień był okresem wielu ważnych wydarzeń w świecie nowych technologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Początek miesiąca to oczywiście Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, który bogaty był w wiele akcentów kosmicznych oraz międzynarodowe zawody łazików, które przyciągnęły wielu zainteresowanych. W przypadku światowych wydarzeń obserwatorzy skupili się głównie Rosji oraz USA, ale także Japonii, która rozpoczęła swoją misję na Księżyc. Oprócz tego działo się wiele innych, niezwykle ciekawych rzeczy, z których kilka przedstawiamy Państwu w poniższym podsumowaniu.

Reklama

1. Powstanie polski mobilny segment naziemny do obsługi satelitów SAR

Reklama

Wrzesień rozpoczął się od organizowanego w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). W ramach imprezy swoje produkty z zakresu obronności prezentowały firmy zarówno z Polski, jak i zza granicy. Obecne były także firmy, które prowadzą swoje działalności na rynku sektora kosmicznego. Jedną z nich była firma ICEYE Polska, dla której był to szczególny czas, ze względu na ogłoszony projekt, który w istotny sposób ma zwiększyć bezpieczeństwo kraju. Chodzi o kooperację z Polską Grupą Zbrojeniową i Wojskowymi Zakładami Łączności nr. 1. Jej celem jest przedstawienie MON oferty w zakresie dostawy polskiej konstelacji satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. O tym i o planach spółki na nadchodzący czas opowiedział naszej redakcji Witold Witkowicz - dyrektor zarządzający ICEYE Polska. Całość materiału znajduje się poniżej.

YouTube cover video

2. Thorium Space zaprezentowało nowy terminal satelitarny AURORA

Reklama

Warto także zwrócić uwagę na obecność innej firmy z polskiego sektora kosmicznego na tegorocznym MSPO w Kielcach - Thorium Space. Spółka tym razem zaprezentowała najnowszy terminal satelitarny na pasmo Ka - AURORA. Budowa terminala bazuje na technologii płaskich anten macierzowych z elektronicznie sterowaną wiązką. Konstrukcja ta umożliwia pracę zarówno z satelitami geostacjonarnymi, jak i satelitami na niższych orbitach (MEO, LEO). Redakcja Space24.pl miała przyjemność porozmawiać z Prezesem spółki, Pawłem Rymaszewskim, który omówił ostatnie działania firmy oraz specyfikację techniczną zaprezentowanej technologii. Materiał również poniżej.

YouTube cover video

Czytaj też

3. Polscy studenci wygrali konkurs łazików marsjańskich

Zostając jeszcze przez chwilę w Kielcach nie można zapomnieć o organizowanym co roku we wrześniu także innym wydarzeniu, a dokładniej European Rover Challenge. Podczas zawodów można było oglądać rywalizację najlepszych łazików z całego świata oraz spotkać się z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim. Zespół AGH Space Systems zwyciężył w zawodach i tym samym obronił tytuł mistrzowski z zeszłego roku. Zespół Kalmana pokonał w sumie 53 zespoły zgłoszone do rywalizacji, w tym 24 zespoły finałowe pochodzące m.in. ze Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji i Bangladeszu. To ich kolejny sukces w tym roku.

Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]
Fot. European Rover Challenge [roverchallenge.eu]

4. Polski astronauta rozpoczął szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów

W międzyczasie wspomniany polski astronauta - Sławosz Uznański, kandydat do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów, w ramach którego rozpoczął szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech. Lot Polaka na ISS ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r. Polski astronauta wybrany do misji "skupi się na eksperymentach technologicznych".

Autor. ESA

5. Japoński lądownik w drodze na Księżyc

Wychodząc z krajowego podwórka należy przypomnieć, że wraz z początkiem września wyruszyła kolejna księżycowa misja i ponownie ze strony Kraju Kwitnącej Wiśni. Tym razem realizowana przez japońską agencję Kosmiczną (JAXA). Chodzi o lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), który spróbuje już niedługo wylądować na Księżycu, dokładniej w odległości 100 m od punktu docelowego, znajdującego się na obszarze krateru Shioli (o szerokości 300 m). Japonia ma szansę stać się piątym państwem, po USA, Rosji, Chinach i Indiach, którego technologia wylądowała na Księżycu.

Autor. ESA Science via X (dawniej Twitter)

Czytaj też

6. Putin chwali Muska i zapowiada kontynuację programu księżycowego

We wrześniu br. doczekaliśmy się także wystąpienia Wladimira Putina, który w końcu odniósł się do niepowodzenia księżycowej misji Łuna-25. Podczas swojego przemówienia lider Federacji Rosyjskiej zapowiedział kontynuowanie programu księżycowego i co ciekawe, nie krył pochwał dla Elona Muska. Chodzi o informacje dotyczące zablokowania przez niego łączności satelitarnej Starlink w pobliżu wybrzeża Krymu, co spowodowało uniemożliwienie Ukrainie ataku na rosyjską flotę morską. Dodał on także, że SpaceX otrzymuje wsparcie od rządu USA i Rosja także jest "otwarta na zaangażowanie prywatnych inwestorów w swój przemysł kosmiczny".

putin rosja
Władimir Putin, prezydent Rosji
Autor. Presidential Executive Office of Russia/Wikimedia Commons/CC4.0

7. Rosja pomoże Korei Północnej w budowie satelitów

W przypadku Rosji niezwykle ważnym wydarzeniem w kontekście panującej obecnie sytuacji na świecie było spotkanie Wladmimira Putina z przywódcą Korei Północnej - Kim Dzong Unem, który przybył do Rosji, aby rozmawiać na tematy wojskowe, wliczając w to prawdopodobnie dostawy północnokoreańskiej broni dla rosyjskiej armii. Prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział również pomoc Korei Północnej w budowie nowych satelitów. Według Putina, Korea Północna wykazuje duże zainteresowanie inżynierią rakietową, próbując przy tym zagospodarować przestrzeń kosmiczną.

Autor. kremlin.ru

8. Widziane z orbity: Sewastopol w ogniu rakiet

Dla Rosji wrzesień był także miesiącem poważnych strat, czego dobrym przykładem jest niedawny atak rakietowy na stocznię w Sewastopolu, który został zarejestrowany przez satelity NASA oraz firm komercyjnych. Zobrazowania prosto z orbity ukazały skalę zniszczeń spowodowaną uderzeniem ukraińskiego wojska, w ramach którego którego uszkodzeniu uległy dwa remontowane okręty Federacji Rosyjskiej oraz centrum dowodzenia Floty Czarnomorskiej. Dzięki temu po raz kolejny przekonaliśmy się jak istotną rolę w tej wojnie odgrywa wywiad satelitarny. Przy okazji zapraszamy do obserwowania naszej serii "Widziane z orbity", która dostarcza wielu ciekawych informacji, szczególnie w przypadku tematu trwającej wojny na Ukrainie.

Czytaj też

9. Nieudana misja rakiety Electron

Wrzesień był także nieudanym miesiącem dla jednej z amerykańskich firm - Rocket Lab, która poinformowała, że system nośny Electron doznał nieoczekiwanej anomalii podczas ostatniego startu, mającego na celu wyniesienie na orbitę nowej jednostki radarowej do satelitarnej obserwacji Ziemi firmy Capella Space. Tym samym misja o nazwie "We Will Never Desert You" niestety zakończyła się niepowodzeniem, a także utratą ładunku. Zachodnie media zwracają uwagę na to, że awaria rodzi nowe pytania o niezawodność systemu nośnego Electron i zdolności firmy do zwiększenia jego osiągów.

Autor. Rocket Lab

10. NASA odzyskała cenną próbkę z asteroidy Bennu

Ostatnie dni września to zdecydowanie historyczny moment dla Stanów Zjednoczonych, ale także i całego świata, gdyż z powodzeniem zakończyła się misja mająca na celu pobranie próbki z asteroidy Bennu i sprowadzenie jej na Ziemię. Kapsuła z materiałem badawczym wylądowała na pustyni w amerykańskim stanie Utah w niedzielę, 24 września br. Warto zauważyć, że była to pierwsza tego typu misja w historii amerykańskiej agencji kosmicznej. W następnej kolejności próbka została dostarczona do Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona, gdzie są przeprowadzane pierwsze badania.

Autor. NASA

Czytaj też

11. Pierwsze umowy inkubacyjne ESA BIC Poland podpisane

Warto także wspomnieć o jednej z ważniejszych informacji, dotyczącej polskiego sektora kosmicznego, która pojawiła się w ostatnim tygodniu mijającego miesiąca. Chodzi o pierwsze umowy inkubacyjne ESA BIC Poland, o których poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Po zakończonym naborze, w którym udział wzięło 18 obiecujących startupów, wyłoniono 6 innowacyjnych firm, które rozpoczną intensywny okres rozwoju pod opieką doświadczonych partnerów. Jest to ważny krok w kierunku rozwinięcia i zwiększenia innowacyjności branży kosmicznej w Polsce.

Autor. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP)

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że opisywane wydarzenia to tylko część tego co działo się we wrześniu br. w świecie technologii kosmicznych i eksploracji kosmosu. Przed nami kolejny, równie owocnie zapowiadający się miesiąc, zatem zachęcamy Państwa do śledzenia naszej strony internetowej, mediów społecznościowych oraz nadrobienie zaległości z opisanego wyżej przedziału czasowego.

Reklama

Komentarze

    Reklama